#18 – Okuyun ve üzerinde düşünün

En başta da söylediğim gibi dünyanın bilgisi yazı sayesinde kitaplar, makaleler veya internet yoluyla bize kadar geliyor. Hatta artık okuyamayacağımız yerlerde (araba kullanırken veya yürürken ya da metrobüste üst üste) audio book veya podcast halinde.

Çocukluğumda ve gençliğimde birçoğunuz gibi çok kurgu roman okudum. Ama son yıllarda sadece bilgiye ulaşmak ve farklı bakış açıları kazanmak için okuyorum.

Biliyorum hepimiz çok meşgulüz. Benim de en büyük mazeretim buydu. Ama hayat gerçekten tercihlerden ibaret. Ben televizyonu hayatımdan çıkararak bir çözüm buldum, belki siz sosyal medya gezmesini kısa tutabilir, özel aracınız yerine servisi veya toplu taşımayı kullanmayı tercih edersiniz.

Okumaya zaman ayırmaya başladığınızda ise, okunacak kaynak bulma sıkıntısı hiç çekmiyorsunuz, oradan bir referans buradan bir alıntı derken hep 4-5 kitap arkadan geliyorsunuz, ama bu gerçekten çok keyifli bir kovalamaca. Ancak bu deneyimi pekiştirmek gerekiyor. Psikolog ve filozof John Dewey*,’in bir sözü var: “Bizler deneyimlerden değil, deneyim üzerine düşünmekten öğreniriz”.  

Okumak size kendi sorunlarınızla başkalarının tecrübeleri arasında bağ kurabilmenize imkân sağlar. Okumaya ve okuduklarınız üzerinde düşünmeye zaman ayırın. 

*İlginç bir nokta John Dewey 1924 yılında Atatürk tarafından Türk eğitim sistemi üzerine bir rapor yazması için davet edilmiş. Görüşlerinin köy enstitülerinin kurulmasında rolü olduğu söyleniyor.