#19 – Not tutun

Hayatın karmaşıklığı ve uyaranlar arttıkça yapacağımız işler ve daha önemlisi fikirler hafızada uzun süre kendine yer bulamaz oldu.

Eski nesil yöneticiler genellikle gömlek ceplerinde not defteri ve kalem bulundururlardı. Yine biz öğrenciliğimizde cep ajandaları kullanırdık, cep telefonları yokken. Ama telefonların çok amaçlılığı sanki bu not alma alışkanlığımızı törpüledi, fotoğraf çekme, mesaj gönderme ve tabii sosyal medya fonksiyonları öne çıktı.

Ben de son 2-3 senedir defterlere not alma işini bıraktım Evernote ile tanışınca. Bütün notların bir arada tutulması, eşleştirmeler, kısa yollar ve arama fonksiyonu büyük bir yardımcı. İnternette okuduğunuz bir makaleyi, bir resmi kesip ilgili klasöre aktarabiliyorsunuz. Dinleyici olarak katıldığım konferans ve seminerlerde, dinlediğim bir podcast veya izlediğim bir TED konuşmasından edindiğim fikirleri hemen evernote’a yazıyorum. Bir müşteri veya müşteri adayıyla yaptığım görüşmeden notları da kendi oluşturduğum arşivleme sistemine göre kayıt altına alıyorum. Bütün bu bilgiye istediğim zaman erişebileceğimi bilmek bana büyük bir iç huzuru veriyor. Bir sunum, eğitim veya yazı hazırlarken ihtiyacım olan ilhamın büyük çoğunluğu buradan geliyor. Tabii birikim arttıkça değerleniyor, orada varlığını unuttuğunuz bir bilgi bile ilgili başka bir şey ararken karşınıza çıkabiliyor.

Okuduklarınızdan çıkarımlarınızı, aklınıza gelen fikirleri not alın. Zira insan unutma hastalığından muzdariptir.