Türkiye'de Bilgisayar Mühendisliği okumak?

Bu sene tercih yapacak sevgili arkadaşlar. Kendi deneyimlerimden, gözlemlerimden yola çıkarak size, Bilgisayar Mühendisliği mesleğini seçecek olan arkadaşlara ufak tavsiyeler vermek istedim.

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki aldığınız puanlar cebinizdeki toplam para ve karşınızdaki de toplam ürün değil. Ülkedeki her mühendislik bölümü iyi değil bunun da farkındayım. Bu yüzden bazı devlet üniversiteleri özelinde konuşucam.

Şimdi, ilk olarak bazı öncelikli maddeler sıralıcam:

 • Maddi Durumunuz,
 • Mezuniyet sonrası yapmak istediğiniz iş,
 • Mezuniyet sonrası yapmak istediğinizi işi nerede yapmak istediğiniz,
 • Akademik eğiliminiz
 • Arkadaşlar ilk durumda, diyelim ki maddi durumunuz iyi ve yaşam masraflarınızın dışında ayda minimum 800-1000 TL kadar da kira ve benzeri giderlere para ayırabiliceksiniz. Mezuniyet sonrası Türkiyede ya da İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamak ve akademik yanınızla birlikte mühendislik yapmak istiyorsunuz. Bu durumda size tavsiyem Boğaziçi Üniversitesi olacaktır.

  İkinci durumda, diyelim ki, yine maddi durumunuz iyi ve yaşam masraflarınızın dışında ayda minimum 800-1000 TL kadar da kira ve benzeri giderlere para ayırabiliceksiniz. Ancak bu kez, mezuniyet sonrası Türkiyede ya da İngilizce konuşulan bir ülkede yaşama opsiyonlarının dışında akademik bir yanınızın çok olmasını istemiyor ve iyi bir mühendislik eğitimiyle birlikte mühendislik yapmak istiyorsunuz. Bu durumda size tavsiyem İstanbul Teknik Üniversitesi olacaktır. Ama belirtmem gerekir ki, İngilizceniz için biraz çabalamanız gerekicektir.

  Üçüncü durumda ise, diyelim ki bu kez maddi durumunuz çok iyi değil ve yaşam masraflarınızın dışında ayda maximum 300-500 TL kadar da kira ve benzeri giderlere para ayırabiliceksiniz. Mezuniyet sonrası ise Türkiyede ya da İngilizce konuşulan bir ülkede yaşama opsiyonlarının dışında akademik bir yanınızın çok olmasını istemiyor ve yine iyi bir mühendislik eğitimiyle birlikte mühendislik yapmak istiyorsunuz. Bu durumda size tavsiyem Gebze Teknik Üniversitesi olacaktır.

  Dördüncü durumda ise, maddi durumu göz önüne almaksızın ileride mezuniyet sonrası Türkiyede ya da Almanca konuşulan bir ülkede yaşamak istiyor, ve aynı zamanda iyi bir eğitim almak, iyi bir mühendis olmak istiyorsunuz. Bu durumda size tavsiyem Türk Alman Üniversitesi olacaktır. Ancak duyumlarıma göre, Almanca yeterlilik sınavında çok fazla kişi eleniyormuş. Üniversite direkt olarak Berlin Teknik Üniversitesi ile bağlantılı ve oradan hocalar sıklıkla derslere katılıyor diye biliyorum. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

  Son olarak, en başta belirttiğim gibi, puanınız sizin hepsini kullanmanız gereken bir şey değil. Doğru tercih yapmak hayat kurtarır. Ben zamanında Boğaziçi Üniversitesini kötü bir ekonomiyle seçtim. Sonunda, kira 1 gün gecikince Maltepe'den Hisarüstüne gelen 85 yaşındaki Süleyman amcanın "içmeye s*çmaya harcıyornuz benim kiramı geciktiriyonuz" laflarına maruz kalıp sonunda da okulu bıraktım. Zaten burs, kredi olanakları genelde.. neyse :)

  Benimle aynı zamanlarda Gebze Teknik Ünivesitesine başlayan bir tanıdığım ise okulu hızlıca bitirip sonrasında Oxford Üniversitesine doktoraya başladı.

  Şu anki aklım olsa en başından Gebzeyi seçerdim bu arada. Tabi o zamanlar TAU henüz ortalıkta bile yoktu. Bu yüzden seçimimi etkilemezdi. Ama olsaydı önceliği TAU'ya verirdim sanırım.

  Uzun lafın kısası, önceliğinizi çok iyi belirleyin derim. Buradaki 4 üniversitesinin hepsi de çok kaliteli eğitim veriyor. Hangisini seçecek olursanız olun, günün sonunda zaten iyi olan sizler daha da iyi olarak ayrılacaksınız o okullardan.

  Hepinize başarılar, sevgiler.